In België wordt de sterfte voornamelijk vastgesteld bij watervogels en roofvogels. De vogeltrek kan mogelijk nog een verhoging in infectiedruk geven de komende weken. De huidige circulatie in de wilde fauna vraagt om extra aandacht en opvolging vanuit het One Health-principe (gezondheid van mens, dier en omgeving).
Daarom wil Natuur en Bos iedereen informeren over de acties en maatregelen die genomen moeten worden met betrekking tot contacten met wilde fauna (inclusief kadavers), om zo een goede opvolging te realiseren van de circulerende vogelgriepvirussen en om de gepaste bioveiligheid te realiseren bij contacten met de wilde fauna ter bescherming van mens en dier.
Burgers kunnen dode vogels en vossen steeds melden via de (gratis) influenzalijn op 0800 99777 (opgelet, dit nummer is enkel bereikbaar in de voormiddag op weekdagen) of aan het ziektebewaking VOC (deze zijn bereikbaar tussen 8.00 uur en 22.00 uur op weekdagen en op weekend- en feestdagen). De medewerker zal vervolgens bepalen of er kadavers moeten
ingezameld worden voor onderzoek afhankelijk van de locatie, soort en tijdstip.
- Is een onderzoek nodig, dan zullen enkele kadavers door het VOC worden opgehaald voor analyse. Vervolgens moet de grondeigenaar of-beheerder de resterende kadavers verwijderen.
- Indien er geen onderzoek aangewezen is, moet de grondeigenaar of -beheerder alle kadavers verwijderen.
Verwijderen van vogelkadavers
Het verwijderen van vogel kadavers is belangrijk om de virale lading in de natuur te verkleinen voor vogels en andere dieren. Er werden immers ook al wilde zoogdieren, zoals vossen, besmet door het eten van zieke en dode vogels. Om de besmettingskans van zoogdieren te verkleinen en verdere virusmutaties van vogelgriep te voorkomen, is het belangrijk dat vogel kadavers zoveel mogelijk verwijderd worden. Hou ook huisdieren op afstand van dode en zieke vogels.
Wie verwijdert de vogelkadavers?
Alle grondeigenaars en terreinbeheerders moeten vogel kadavers op hun terreinen verwijderen. Neem hiervoor contact op met de Technische Dienst via 09 323 90 15 of technische.dienst@kaprijke.be.
Hoe vogelkadavers verwijderen?
Een destructiebedrijf zoals Rendac kan de kadavers ophalen. Gaat het slechts over enkele kadavers, dan kan je ze ook in een diepe put begraven en goed toedekken met aarde. Opgelet! De kadavers moeten minimaal met 50 cm aangestampte aarde toegedekt worden zodat ze niet worden opgegraven door wilde dieren. Het vogelgriepvirus kan andere diersoorten (onder wie de mens) besmetten, hoewel dit vrij ongebruikelijk is. Neem daarom steeds de juiste (bioveiligheid)maatregelen.
Wanneer personen (zoals gemeentelijke medewerkers) intensief in aanraking komen met vele kadavers (en zodoende veel viruslading), wordt geadviseerd dat zij ingeënt zijn tegen de seizoenale griep en dat het manipuleren van de kadavers niet gebeurt door personen met verminderde immuniteit.
Deze maatregelen zijn belangrijk voor wie in aanraking komt met zieke of dode vogels:
- Bij veel kadavers raden we aan om van kledij te veranderen vooraleer je een andere activiteit start (het dragen van een werkschort of wegwerpoverall is ideaal).
- Draag bij elk contact met zieke en dode vogelswegwerphandschoenen en een mondmasker (liefst FFP2), en indien het vele vogels/kadavers betreft eveneens een beschermbril.
- Plaats het kadaver in een hermetisch afsluitbare, waterdichte zak en let hierbij op dat de buitenkant van de zak niet wordt besmet, verpak ook zo weinig mogelijk lucht in de zak.
- Verzegel de zak en plaats die in een tweede zak, waarbij je opnieuw zo weinig mogelijk lucht in de zak verpakt.
- Doe handschoenen uit door ze binnenstebuiten te draaien en ze ook in de tweede plastic zak te plaatsen die je daarna hermetisch afsluit (bijvoorbeeld met een sluitstrip).
- Behandel de buitenkant van de tweede zak met zeep of ontsmettingsmiddel als deze bevuild is.
- Open de zak niet meer en bezorg die zo snel mogelijk aan de destructiefirma.
- Was steeds je handen, onderarmen en nagels met zeep of ontsmettingsmiddel nadat je een kadaver behandeld hebt en zéker vooraleer je voedsel vastpakt.
- Reinig eventuele vlekken en besmeurde plekken met zeep en water.
- Vervoer kadavers in een aanhangwagen of top box, om besmetting van het voertuig te voorkomen, raden we aan om de zak op plasticfolie of in een geschikte doos te plaatsen.
- Is de aanhangwagen of top box vuil, dan moet deze gereinigd en ontsmet worden.
Meer informatie over vogelgriep vind je terug op:
